Pavasaris lauksaimniecībā ir laiks, kad augi sāk aktīvu veģetāciju pēc ziemas miera perioda. Šajā periodā ir ļoti svarīgi nodrošināt augus ar nepieciešamajām barības vielām, lai tie varētu veiksmīgi atgūties no ziemas, sākt ātri augt, veidot spēcīgas saknes. Pēc ziemas pirmais darbs ir izaudzēt saknes, jo sekos nākamie attīstības posmi un sakņu sistēma attīstīsies lēnāk.
Pavasara augu revitalizācija un sakņu attīstība ir svarīgi procesi, kas nodrošina labu ražu un veselīgus augus visas sezonas garumā (1. attēls).

Rovensa Next iesaka lietot Ruter AA 2 l/ha kopā ar Humistar 2 l/ha veģetācijas sākumā. Tas nodrošinās augiem spēcīgu pavasara modināšanu, nodrošinot labu augšanu un attīstību.
Kāpēc šī ir labākā izvēle?
Ruter AA ir lapu mēslojums, kas paredzēts augu augšanas sākuma posmiem. Tas ir bagāts ar aminoskābēm, slāpekli, fosforu, kāliju un 100% helātu formas mikroelementiem. Tas baro augus gan caur lapām, gan caur augsni, tapēc nav jāuztraucas arī par mazu lapu virsmas laukumu.
Humistar ir humīnskābju un fulvoskābju produkts, kas paredzēts augsnes struktūras uzlabošanai. Pateicoties augstajam humīnvielu saturam, Humistar novērš ātru ūdens iztvaikošanu, uzlabo barības vielu uzņemšanos un palielina augsnes vitalitāti.
1. Fosfors – galvenais sakņu veidošanās elements
Pavasarī augiem nepieciešams fosfors, jo tas ir būtiska barības viela, kas ir atbildīga par sakņu sistēmas attīstību. Fosfors palīdz augiem ātrāk iesakņoties un sākt augt. Īpaši svarīgi tas ir pēc ziemas, kad rudens saknes paliek tikai kā balsta saknes, un barības vielu uzņemšanai ir nepieciešamas jaunas. Fosfors uzlabo arī sakņu spēju uzņemt citas barības vielas, piemēram, slāpekli un kāliju, un tāpēc to var uzskatīt par galveno elementu veiksmīgam augšanas sākumam. Fosfora smidzināšana caur lapām vai kopā ar KAS mēslošanas līdzekļiem nodrošina ātrāku uzņemšanos un labāku augu atjaunošanos.
Par fosfora deficītu parasti liecina violeta lapu krāsa (2. attēls). Lai gan ziemāji tiek mēsloti ar NPK mēslojumu rudenī, aukstās augsnes un zemās sakņu aktivitātes dēļ augi fosforu nevar uzņemt. Tāpēc pavasara smidzinājumi ar fosforu saturošiem mēslošanas līdzekļiem ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā aktivizēt augus un palīdzēt tiem augt. Neizveidojot labu sakņu sistēmu agrīnās augšanas stadijās, var ievērojami samazināties raža – augi uzņems mazāk barības vielu, būs neaizsargātāki sausuma laikā, apgrūtinās augšana, un samazināsies ražas potenciāls.

2. Slāpeklis – augšanas veicināšana un veģetācijas sākums
Slāpeklis ir svarīgākais elements, kas veicina augu veģetāciju, jo tas ir galvenā proteīnu un hlorofila sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka slāpeklis ir būtisks ne tikai augu augšanai, bet arī to spējai fotosintezēt un ražot enerģiju.
Pavasarī, kad augi intensīvi attīstās (3. attēls), slāpekļa trūkums var palēnināt to augšanu un samazināt ražu.

3. Aminoskābes – paātrina augu atveseļošanos
Aminoskābes ir organiskas vielas, kurām ir svarīga loma augu augšanas procesā. Tās ir proteīnu sastāvdaļas un tieši ietekmē augu vielmaiņu.
Pavasarī, kad augi pēc ziemas nonāk aktīvajā augšanas fāzē, aminoskābes palīdz tiem ātrāk atjaunoties pēc ziemas stresa un sākt produktīvu augšanu.
Augu smidzinājumi ar aminoskābēm stimulē to izturību pret nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem un veicina ātrāku jaunu sakņu veidošanos. Aminoskābes arī palīdz augiem labāk absorbēt barības vielas no augsnes.
4. Humīnvielu priekšrocības augu atjaunošanai
Humīnvielām ir īpaša nozīme, jo tās uzlabo augsnes struktūru un veicina barības vielu uzņemšanos. Humīnvielas palīdz uzlabot sakņu augšanu un uzlabo to spēju absorbēt ūdeni un barības vielas no augsnes.
Humīnvielas uzlabo augsnes struktūru un palielina mikroorganismu aktivitāti, kas ļauj augiem labāk uzņemt barības vielas un ūdeni. Turklāt humīnskābes uzlabo augsnes aerāciju, palīdzot saknēm saņemt vairāk skābekļa, kas veicina to nostiprināšanos un ātrāku attīstību, kas ir īpaši svarīgi augšanas sākumposmā.
Kopā ar citām barības vielām, piemēram, fosforu un slāpekli, humīnskābes nodrošina optimālus apstākļus veselīgai augšanai un ražai.
5. Mikroelementi – mazā daudzumā, bet augiem būtiskas vielas
Lai gan mikroelementu daudzums augiem ir nepieciešams daudz mazākā apjomā, nekā makroelementi, to nozīme augu veselībai un produktivitātei ir ārkārtīgi liela. Mikroelementu trūkuma dēļ lapas bieži sāk dzeltēt un nožūt, kas samazina fotosintēzes laukumu. Vāji augi kļūst mazāk izturīgi pret slimībām.
Tādi mikroelementi kā cinks, mangāns, dzelzs, molibdēns augos pilda noteiktas funkcijas. Šie elementi piedalās svarīgās bioķīmiskās reakcijās, tādos procesos kā fotosintēze, šūnu sieniņu veidošanās, hormonu sintēze un citās dzīvībai svarīgās funkcijās. Piemēram, mangāns un cinks ir svarīgi enzīmu darbībai, kas palīdz augiem efektīvāk absorbēt barības vielas, savukārt bors ir atbildīgs par šūnu dalīšanos un sakņu augšanu (4. attēls).
Pavasarī augi ir jānodrošina ar barības vielām un jāatbalsta, lai tie veiksmīgi atgūtos pēc ziemas, lai nodrošinātu veselīgu un produktīvu augšanu visas sezonas garumā. Fosforam, slāpeklim, aminoskābēm un humīnvielām ir svarīga loma šajos procesos. Mēs iesakām zemniekiem rūpīgi uzraudzīt savu augu vajadzības un nodrošināt to barošanās līdzsvarošanu, izmantojot atbilstošus mēslošanas līdzekļus. Tas palīdzēs sasniegt labāku ražu un veselīgus augus visas sezonas garumā.

Vairāk par iepriekš minētajiem elementiem un to nozīmi augiem varat lasīt tiem veltītajos rakstos www.rovensanext.lv